ثبت نام

با کدام یک از محصولات خانواده سرفیس می توان بازی اجرا کرد؟

معمولا کاربرانی که قصد تحقیق و خرید یکی از کالاهای خانواده سرفیس را دارند با این پرسش روبرو هستند که آیا می توان در کنار تمام کاربردهای قابل اجرا در این محصولات ویندوزی، بازی هم انجام داد؟ حال آنکه در پاسخ به این سوال چه عبارتی باید به کار گرفت، مستقیما به مدلی که انتخاب می کنیم مربوط می شود. با توجه به این سوال که فقط شامل یک جواب بله یا خیر می شود متوجه می شویم که گروهی از این محصولات قادر به اجرای بازی و گروه دیگر توان اجرای آن را نخواهند داشت.

سرفیس پرو

خانواده سرفیس پرو جزو اولین محصولات شرکت مایکروسافت بوده اند که در قالب اولین تبلت این شرکت ایفای نقش نموداند. هدف از طراحی و تولید این خانواده داشتن یک کامپیوتر سبک و قابل حمل بوده که بتواند علاوه بر داشتن مهارت هایی چون سیستم عامل ویندوز، بتوان کاربرد های دیگر چون استفاده از قابلیت لمسی بودن و همچنین دقت بسیار بالای نمایشگر آن استفاده کرد. حساسیت لمسی بودن این صفحه نمایش به حدی است که می توان با کمک قلم استایلوس که از ابداعات خود شرکت مایکروسافت می باشد در جهت کاربری تخصصی تر استفاده کرد و آن را به وسیله ای برای طراحی و نت برداری تبدیل نمود. این کاربردها به همین جا ختم می شود و نمی توان انتظار اجرای گرافیکی در سطح بالاتری از این محصولات داشت. چرا که کارت گرافیک استفاده شده در آنها بصورت مجتمع و واقع در پردازنده اصلی آن است. به عبارت بهتر و کامل تر باید گفت که پردازنده گرافیک این سری از سرفیس ها توسط همان شرکت اینتل که پردازنده مرکزی را طراحی نموده است، تولید و عرضه شده است و دقیقا در همان حجم و در کنار هسته اصلی پردازنده واقع شده است. با این اوصاف حافظه جداگانه ای هم برای استفاده پردازنده گرافیکی تعبیه نشده است. در نتیجه پردازنده گرافیکی نیاز خود را برای دریافت دیتا بیس از حافظه موقت یا همان رم استفاده می کند که به دلیل اینکه این حافظه بصورت مشترک استفاده می شود، برای استفاده پردازنده گرافیکی با محدودیت حجم روبرو است.

IMGL8870-min

سرفیس لپ تاپ

خانواده سرفیس لپ تاپ که مدت زمان زیادی از ظهور آن نمی گذرد و کاملا بر مبنا و سیست های سرفیس پروها ساخت شده است. لذا با علم به ساختار پردازشی آن که کاملا شبیه سرفیس پروها بوده است، می توان نتیجه گرفت که برای انجام بازی مناسب نخواهند بود. اینجا باید اضافه کنم که هدف مایکروسافت برای تولید سرفیس لپ تاپ ها پر کردن فاصله خالی بین خانواده سرفیس پرو و خانواده سرفیس بوک بوده است و در حقیقت آن را به عنوان لپ تاپی در رده ارزان قیمت معرفی نموده است.

000-min

سرفیس بوک

در این خانواده اولین محصولات ویندوزی شرکت مایکروسافت که همراه با پردازنده گرافیکی جداگانه و همچنین حجم حافظه جدا و البته سریع تر بودند، با عنوان سرفیس بوک به عموم معرفی شدند. سرفیس بوک ها که از پردازنده های گرافیکی شرکت انویدیا مدل GTX 940 بهرمند بوده اند و برای این پردازنده از حافظه اختصاصی از نوع DDR5 استفاده شد، توانست اجرای بازی را برای کاربران میسر نماید. البته لازم به ذکر است که مقدار این حافظه در ابتدا چندان مناسب نبود و شرکت مایکروسافت برای اولین نسل از این محصولات به مقدار ۱ گیگابایت حافظه بسنده کرده بود. این مقدار در نسل بعدی که با عنوان پرفورمنس بیس معرفی شدند به میزان ۲ گیگابایت و همراه با پردازنده سریع تر GTX 965ارتقاء پیدا کرد. در حال حاضر که چند مدتی است که از معرفی سرفیس بوک ۲ می گذرد، مایکروسافت این مقدار حافظه را به میزان ۶ گیگابایت و همراه با پردازنده گرافیکی GTX 1060 معرفی کرد و رسما اجرای بازی را در انواع تیزرهای تبلیغاتی خود به معرض نمایش گذاشت.

001-min

سرفیس استودیو

همان طور که از نام این محصول مشخص است، هدف از طرحی و ساخت آن کاملا مشهود و مربوط به آن دسته از کاربرانی است که نیازمند محصولی فراتر از یک ابر کامپیوتر هستند و قصد اجرای تخصصی ترین کاربردهای طراحی و گرافیکی را همراه با جزئیات فراوان دارند. اما با توجه به سخت افزار قدرتمند این سرفیس می توان انتظاری اجرای انواع بازی را داشت.

طراحی با سرفیس استودیو

سخن آخر

با توجه به صحبت های گفته شده در بالا می توان نتیجه گرفت که خانواده سرفیس پرو و خانواده سرفیس لپ تاپ عملا برای انجام بازی در سطوح مختلف نامناسب هستند و در نهایت باید از آنها برای انجام دستورات محاسباتی بر پایه و اساس پردازنده مرکزی استفاده نمود. در کنار آن ها گروه دیگری وجود دارند که با داشتن پردازنده گرافیکی قوی در کنار حافظه اختصاصی سریع می توان اجرای انواع بازی را با آن ها انتظار داشت. این گروه شامل خانواده سرفیس بوک و خانواده سرفیس استودیو می شود. البته باید این نکته را خاطر نشان کنم که در حال حاضر فعلا سرفیس بوک ۲ است که از طرف مایکروسافت رسما برای اجرای بازی معرفی شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *